Stop kontaktu a šíření virů aneb Bezdotykové vybavení do každé umývárny

Také se vám vybaví ten nepříjemný pocit před použitím vybavení veřejných umýváren, na které sahaly desítky osob před vámi? Aktuální covidová situace klidu zrovna dvakrát nepřidá. Máme pro vás 5 tipů, čím tyto prostory vybavit, abyste zamezili šíření bakterií a virů a aby byly chvíle strávené v koupelně nejen vašim zákazníkům a zaměstnancům krapet příjemnější.

Slizká tuhá mýdla vyměňte za bezkontaktní dávkovače

Tuhým mýdlům odzvonilo. Nic neodradí víc než zašpiněné cosi ve tvaru mýdla položené na upatlané mýdlence. Daleko hygieničtějším způsobem mytí rukou jsou dávkovače mýdel, a to zejména ty s bezdotykovým ovládáním.

Jejich eso v rukávu spočívá ve vnitřní nádobě na mýdlo, kterou průběžně plníte. Díky tomu, že je ukrytá uvnitř přístroje, nedostanou se do náplně žádné bakterie, špína ani prach.

Nicméně skutečnou třešničkou je senzor pohybu, který se postará o bezdotykovou obsluhu. Přijdete k umyvadlu, přiblížíte dlaně pod dávkovač a přístroj do nich sám nadávkuje požadované množství mýdla. Žádný kontakt, žádný stres.

Automatické baterie sníží spotřebu vody

Klasické vodovodní baterie jen stěží zapnete a vypnete bez pomoci rukou. U pákových baterií to možná ještě horko těžko zvládnete loktem. U starších typů s otočnými kohoutky na teplou a studenou vodu je to ale nemožné.

Místo hledání dočasného řešení v podobě papírových utěrek, investujte raději do automatických baterií. Utěrky vás sice ochrání, ale jejich vysoká spotřeba vám udělá díru do kapsy. Kromě toho, že svým ovládáním bezdotykové baterie zamezí styku s kohoutkem, vám také ušetří výdaje za vodu.

Tento typ baterií pouští proud vody pouze omezenou chvíli a poté jej zastaví, dokud pod přístroj nevložíte opět své dlaně. Vhodnou teplotu vody si předem sami nastavíte. Okolo 45 °C je ideální – nestudí, ani nepálí.

Vsadíme se totiž, že ve svém okolí znáte minimálně jednu osobu, která má zlozvyk nevědomky plýtvat vodou. Otočí kohoutkem, dlouho nastavuje tu správnou teplotu vody, pak si mydlí ruce, mezitím kouká do zrcadla a čas plyne a voda teče a teče. S tím je teď taky konec.

Koše ovládané pohybem… a někdy i hlasem

Otevřené koše na odpad na veřejné toalety a umývárny zkrátka nepatří. Představte si situaci, kdy návštěvník použije papírové ručníky k jinému účelu než k osušení rukou. Například k otření potu z obličeje, upravení make-upu nebo k vysmrkání se.

Použité ručníky pak po vhození do otevřeného koše stále zůstávají na odiv dalším příchozím do umývárny. A kvůli otevřené konstrukci se bakterie a viry z vyhozeného spotřebního materiálu šíří dál do prostoru. Nepříjemná představa, co?

Odpadkový koš s čidlem pohybu nebo zvuku vám možná připadá jako zbytečně drahá investice, ale jakmile jej vyzkoušíte, nebudete chtít měnit. Postavíte se před koš, ten se sám otevře, vyhodíte použitý spotřební materiál a koš se zavře. Nebo ho vyzvete k otevření víka pomocí povelu, jako je tomu například u chytrých košů Simplehuman.

Alternativou k těmto košům jsou pedálové typy, které se svou obsluhou řadí částečně také do bezkontaktního vybavení. Abyste otevřeli víko koše, nemusíte se jej dotýkat dlaní. Pouze je nutné sešlápnout pedál chodidlem. Riziko šíření virů se díky tomu snižuje na minimum.

Látkové ručníky? Ty zahoďte

Přestože věříme, že je většina veřejných toalet a umýváren na pracovištích již vybavená zásobníky na papírové utěrky, najdou se koupelny, kde se doslova zastavil čas. A v těchto temných místech najdete místo papírových utěrek látkové ručníky. Opravdu.

Asi nemusíme připomínat, že látkové ručníky ve sdílených umývárnách jsou zdrojem nespočtu bakterií, virů, prachu a zárodků plísní. Čerstvě omyté ruce si po použití těchto ručníku zase zašpiníte.

Se zásobníky na spotřební materiál si můžete být jistí, že si do papírových ručníků nikdo před vámi nic neotřel. O level výš tyto přístroje dostane bezdotyková obsluha, která funguje zásluhou pohybového čidla stejně jako jsme nastínili u výše zmíněného vybavení.

Aktuální must-have – dávkovače dezinfekce

Finále patří dávkovačům dezinfekce, protože bez nich by to ve sdílených umývárnách opravdu nešlo. Nechce-li se vám investovat do kompletního bezdotykového vybavení, pořiďte si do umývárny alespoň dávkovač dezinfekce se senzorem pohybu.

Je to naprosté minimum, které můžete udělat pro dokonalou hygienu rukou zákazníků i zaměstnanců a pro snížení rizika šíření virů. V dnešní době si můžete vybírat mezi samostatně stojícími přístroji, nástěnnými i těmi na stojanech, ke kterým můžete navíc připnout informační sdělení. Například výzvu, aby návštěvníci dodržovali hygienické zásady.

Jak by měla vypadat ideální návštěva veřejné umývárny?

Ideální modelová situace pak vypadá takto. Použijete sanitární zařízení a poté vložíte ruce pod baterii, která sama spustí proud vody do vašich dlaní. Pak vám do nich dávkovač „vyplivne“ dávku mýdla, aniž byste museli divoce mačkat pumpičku nebo sahat na mýdlo utopené v mýdlence.

Ruce si osušíte papírovými ručníky, které bez jediného dotyku zahodíte do koše. Dokonale čistí teď stojíte přede dveřmi, na jejichž kliku před vámi sahal tucet lidí. Co teď?

Nechte si vždy dávkovače dezinfekce jako poslední zastávku. Do jedné dlaně si nadávkujte dezinfekci, druhou pak otevřete dveře. Pokud to typ dveří umožňuje, vždycky dejte přednost otevírání loktem. Není-li to možné, snažte se rukou, ve které nemáte dezinfekci, dotýkat kliky co nejméně. Nakonec si za dveřmi promněte dlaně v dezinfekci.

Zaujal vás tento článek? Tak jej sdílejte!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *