Logo
n 800 100 030   Volejte zdarma Po–Pá 8.00-17.00

Správně sedět umí 1 z 10 lidí. Zdravotní židle vás to snadno naučí

Au, to bolelo!

Bolestivá záda, ztuhlá páteř, mravenčení v nohou. Nejen s těmito problémy se můžete setkat při užívání špatné kancelářské židle nebo nesprávném držení těla. Ať už sedíte doma na home office, nebo datlujete do klávesnice v kanceláři, myslet na své zdraví byste měli neustále. Tělo vám brzy začne dávat nepříjemné signály, že je něco špatně. Občas je bohužel začne dávat ve chvíli, kdy už je pozdě. Proto jsme si pro vás připravili článek o problematice sedavého zaměstnání a zdravotních židlích, které se postarají nejen o prevenci, ale zároveň uleví od již vzniklých neduhů.

Jak vypadá ideální kancelářská židle?

Abychom vám co nejsnadněji přiblížili, jak by mělo takové zdravé sezení při kancelářské práci vypadat, musíme si definovat, jak vypadá ideální kancelářská židle. Úmyslně zmiňujeme pouze židli a ne křeslo. K tomu, proč tomu tak je, se ještě dostaneme. V nadpoloviční většině případů dostanete v zaměstnání židli se základním možným příslušenstvím a nastavením. Nezřídka se stává, že židli „zdědíte“ po bývalém zaměstnanci. Každý člověk má však individuální potřeby. Vybrat takovou židli, která by vyhovovala naprosto všem, nelze.

Základem je zvolit správnou mechaniku, která se postará o dynamické sezení. Během pracovního výkonu totiž nikdy nesedíte pořád v jedné poloze, ale různě se pohybujete. Nakláníte se dopředu, zakláníte dozadu, vytáčíte do boků a podobně. Abyste docílili co nejzdravějšího držení těla, musí se židle hýbat těmito směry s vámi a vytvářet vám oporu. A to oporu nejen pro bederní páteř, ale rovněž pro krk, zádové svalstvo i lokty. Jednoduše řečeno, měla by kopírovat vaše tělo.

A tím jsme si zároveň odpověděli na to, proč kancelářská křesla nejsou správnou volbou pro dlouhodobé sedavé zaměstnání. Mnoho příslušenství jim totiž chybí a pro dlouhodobé sezení nejsou dostačující. Tato kritéria však obecně splňují kancelářské židle se synchronní mechanikou, hlavovou a bederní opěrkou, područkami, hloubkově nastavitelným sedákem a případně i výškově nastavitelným opěrákem zad. Ale teď přiznejte, kolik z vás opravdu na takové židli v zaměstnání sedí?

 

Sedavé zaměstnání není žádné leháro

Na konkrétní potřeby jedince se totiž častokrát zapomíná. A zapomíná se také na to, že sedavé zaměstnání není ekvivalentem pro pohodlí a odpočinek. Vzpomenete si na to vlastně až ve chvíli, kdy vám tělo začne oznamovat, že je něco špatně. Vy tyto signály můžete samozřejmě ignorovat, nebo se jim postavit čelem. Začíná to nevinným mravenčením nohou či pocitem ztěžklých chodidel po zvednutí se ze židle a končí nepříjemnými otoky kotníků. Ty poté vedou ke vzniku trombóz a křečových žil v těch nejtěžších případech.

Nezdravý způsob sezení také způsobuje bolesti beder, krční páteře a hlavy, špatné trávení a ochablost břišního svalstva vlivem nedostatku pohybu. A v tomto případě už nestačí zakoupit židli s pokročilou mechanikou, ale poohlédnout se po zdravotní židli, která vám pomůže zbavit se zdravotních problémů z používání nesprávné židle a z nezdravého sezení.

Zdravotní židle, záchrana od bolestí z kancelářské práce

Nepředstavujte si ale zdravotní židli jako nějakého superhrdinu, který vás zbaví všech nepříjemností lusknutím prstů. Stejně tak jako je tomu u kancelářských židlí, neexistuje jedna univerzální zdravotní židle řešící veškeré neduhy. Pro výběr té správné je třeba si uvědomit, co vás konkrétně trápí.

Rehabilitace pomocí balancování z pohodlí kanceláře?

Nejčastějším problémem souvisejícím se špatným držením a nedostatečnou oporou těla je bolest zádového a krčního svalstva a bederní páteře. Řešením se může nabízet regenerace svalstva pomocí rehabilitací. Kámen úrazu však spočívá v tom, že pro pravidelné schůzky s fyzioterapeutem musíte vynaložit dostatek volného času a nemalé peníze. A ve většině případů se stejně vracíte k nevhodné židli a sami si tak vytváříte začarovaný kruh, ze kterého nelze utéct. Co kdybychom vám ale řekli, že můžete rehabilitovat z pohodlí kanceláře?

 

Pokrok technologií je totiž nezastavitelný proces. A značně se dotýká také vývoje kancelářských (potažmo zdravotních) židlí. Kromě standardních mechanik se totiž na trhu začal objevovat i tzv. balanční mechanismus. Sezení na takových židlích se dá přirovnat k sezení na gymnastickém míči. V pohybu vás nic neomezuje, nevyvíjíte tlak na meziobratlové ploténky a sami udržujete zdravé zakřivení zad během kancelářské práce. Uvolňujete svalstvo, které při obyčejném sezení přetěžujete. V dnešní době se setkáte rovnou se dvěma druhy balančních zdravotních židlí. Každá funguje jiným způsobem a je vhodná pro rozdílné skupiny uživatelů.

Zdravotní židle s balančním sedákem pro všechny věkové skupiny

Prvním typem jsou zdravotní židle disponující balanční i synchronní mechanikou. Jakmile aktivujete balanční režim, můžete pohybovat sedákem do všech stran a simulovat již zmíněné sezení na gymnastickém míči. Tento typ židle je vhodný pro veškeré věkové skupiny. Ovládání mechanismu totiž není nijak fyzicky náročné. Přestane-li vám balancování vyhovovat, jednoduše židli přepnete na synchronní mechanismus

Zdravotní židle s celkovým balančním systémem pro zdatnější

Druhou volbou jsou zdravotní balanční židle, které plně využívají balanční mechaniku. V praxi to znamená, že nebalancujete pouze na sedáku, nýbrž na židli jako celku. Oproti prvnímu typu zdravotních balanční židlí nedisponují synchronní mechanikou, jejich pořizovací cena je proto nižší. Ideální jsou také pro zdatnější jedince, protože sezení na židli s možností balancování židle jako celku je fyzicky mnohem náročnější.

Když potřebujete dohled na tím, jestli sedíte správně

Pamatujete si z dětství, jak vás neustále rodiče a prarodiče napomínali, abyste seděli rovně a nehrbili se? Kéž by tato varovná ruka fungovala i nyní v kanceláři, co? Naštěstí kromě chytrých telefonů, tabletů a všemožné jiné chytré elektroniky existují i tzv. chytré zdravotní židle. Pomocí mobilní aplikace je spárujete se svým smartphonem a ony vás upozorní ve chvíli nezdravého držení těla. Při delším sezení vám připomenou, že je třeba se občas hýbat a protáhnout. Zanalyzují vaše držení těla při kancelářské práci a vyhodnotí, kolik hodin denně sedíte nesprávně. A nakonec pomocí nasbíraných dat vám poradí tu nejlepší a nejzdravější polohu pro ochranu bederní páteře. Prostě takový varovný prst, který nad sebou každý občas potřebujeme mít.

 

Speciálně tvarované sedáky pro sezení jako na obláčku

Dalším častým problémem, který se vlivem dlouhodobého sedavého zaměstnání může vyskytnout, jsou hemoroidy. Ve valné většině případů vás této nepříjemnosti zbaví lékař, případně i doma připravené speciální koupele. Je-li však tento problém přetrvávající a sezení při práci nepříjemné, mohou vám od bolesti značně ulevit zdravotní židle se speciálně tvarovaným sedákem. Ten je vytvarován nejčastěji do písmene U, aby zajistil vzdušnost během sezení a podpořil správnou funkci krevního a lymfatického oběhu. Takové židle fungují nejen jako řešení problémů s hemoroidy, ale zároveň také jako preventivní prostředek proti jejich vzniku.

Prevence je vždy nejdůležitější

Je jen otázkou času, kdy se na trhu začnou objevovat další (mnohem propracovanější) modely, které si třeba jednou budete moct přizpůsobit pomocí hlasového čidla. V této chvíli je ale dobré si uvědomit, že je daleko lepší problémům předcházet výběrem správné židle, než je posléze být nuceni řešit. Zdravotní židle jsou skvělými pomocníky a mnohdy vás a vaše zdraví v poslední chvíli zachrání. Avšak prevence vždy byla, je a bude základní otázkou.

 

Váš košík je prázdný

U  Newsletter k24
Přihlásit k odběru newsletteru

Zákaznický servis

Logo

[email protected]   Kontaktní údaje

n  ZELENÁ LINKA
  800 100 030

Volejte ZDARMA od pondělí do pátku 8.00 - 17.00 hodin

APEK  Ověřeno zákazníky  SOS  Trustmark  

f   Y

H
Nahoru
Kancelářský nábytekKancelářský nábytek O
Židle a křeslaŽidle a křesla O
Kancelářské vybaveníKancelářské vybavení O
Kuchyně a jídelnyKuchyně a jídelny O
Šatny a jejich vybaveníŠatny a jejich vybavení O
Venkovní vybaveníVenkovní vybavení O
Dílna a skladDílna a sklad O
Vybavení do školVybavení do škol O