Když uzel na kapesníku nestačí aneb 5 metod, kterými posílíte paměť

Každý z nás se alespoň jednou v životě dostal do trapné situace, kdy mu náhle paměť vypověděla službu. A jako naschvál se to vždy stává v té nejméně vhodné chvíli. Jak tomu nejsnadněji zabránit? Seznamte se vychytávkami, díky kterým dáte výpadkům paměti šach mat.

Trénujte tělo i mysl

Mozek funguje jako sval. Pokud jej nebudete dostatečně trénovat, začne pomalu ochabovat. Bicáky si bez cvičení také těžko udržíte. Procvičování paměti naštěstí nevyžaduje žádnou fyzickou námahu a nijak se u něj nezapotíte. Podceňovat byste jej ale neměli. Občasná zapomínání sice patří k normálním mozkovým činnostem, nesmí ale dosahovat extrému.

Proč si pamatujeme každý vjem jinak dlouho?

Aby to nebylo úplně snadné, lidský mozek pracuje se třemi druhy paměti s ultrakrátkoukrátkodobou a dlouhodobouUltrakrátká paměť operuje s informacemi pocházejícími ze smyslových vjemů a uchovává je jen po nezbytně nutnou dobu ke zpracování. Proto si nikdy nepamatujeme všechny tváře, které jsme potkali cestou do práce. Pro mozek je tato informace naprosto zbytečná. Vyhodnotí-li ji však jako užitečnou, postoupí dále do krátkodobé paměti. Do té si ukládáme veškeré aktuální poznatky. Když vás šéf požádá o sezení v zasedací místnosti, uloží se tato výzva právě do krátkodobé paměti. Za rok už si na tuto událost stěží vzpomenete. Požádá-li vás šéf o sezení v zasedací místnosti a vy se posléze dozvíte, že jste dostali výpověď, bude tento prožitek tak silný, že se vám vryje do dlouhodobé paměti.

5 tipů, pomocí kterých dáte zapomínání na frak

Klíčem k úspěchu je tedy uložit si veškeré poznatky, které jsou pro vás důležité, do dlouhodobé paměti. Jak jsme již nastínili, jsou pro to nezbytné smyslovévizuálnízvukové i emoční vjemy provázející situaci. Jedině tak dáme podnět mozku k tomu, aby si informaci zapamatoval. Nyní se pojďme podívat, jak to vypadá v praxi. Zkuste si naše tipy sami vyzkoušet a ověřit si, který z nich měl u vás největší úspěch.

Tip č. 1: Opakování je matkou moudrosti

Určitě si pamatujete na školní léta, kdy jste se museli biflovat učivo za učivem na testy a zkoušky. Opakováním jste si do hlavy vštěpovali každičkou informaci. Vzpomenete si ale na všechna témata maturitní otázek? Hádáme, že asi ne. Kámen úrazu totiž spočívá v tom, že po splnění takové zkoušky už nemáme důvod si učivo znova opakovat. Chcete-li tuto metodu vyzkoušet, doporučujeme se k podnětům, které si chcete zapamatovat, často vracet.

Tip č. 2: Křičte, tleskejte, štěkejte

Zkuste si myšlenku spojit se zvukovým vjemem. Ideálně naprosto nestandardním a klidně i kuriózním. Do dlouhodobé paměti se snadněji zapíšou ty aktivity, které běžně neděláváte. Nevýhodou této techniky je, že budete možná ve společnosti vypadat jako blázen. A proto ji možná raději praktikujte v soukromí. Nic to ale neubírá na její efektivitě. Vyzkoušejte si to příště, až si budete někam pokládat třeba klíče nebo peněženku. Zamňoukejte jako kočka, zakokrhejte jako kohout, nahlas zatleskejte, nebo třeba zakřičte „Dalamánek!“.

Tip č. 3: Zapamatování na základě podobnosti

Nyní se vrátíme k situaci, kterou jsme zmínili hned na začátku článku. Do firmy k vám přijde nová kolegyně a vy ji chcete představit zbytku kolektivu. Ve chvíli, kdy vám sděluje své jméno nová osoba, pozorně poslouchejte. V duchu si její jméno několikrát přeříkejte a zkuste si jej spojit s nějakou věcí. Opět radíme vybírat kuriózní věc, která vám z paměti jen tak nevypadne. Novou asistentku Silvii Vokurkovou si můžete spojit se silnou okurkou, programátora Miloše Mikšíka s milou myší. Jen si musíte dát větší pozor, abyste je pak takto nepředstavili zbytku pracovního týmu.

Tip č. 4: Pomozte si barevným označením

Chystáte si prezentaci na školení většího počtu posluchačů. Text si opakujete dokola, a ne a ne si jej stále zapamatovat? Posbírejte veškeré barevné fixy nebo zvýrazňovače a pusťte se do barevného označování klíčových slov v textu. Kreslete si grafy, obrázky, piktogramy. Mozek si totiž lépe pamatuje barevně či jinak vizuálně zvýrazněné informace v textu.

Tip č. 5: Metoda LOCI

Jako třešničku na dortu si necháváme propracovanou mnemotechnickou pomůcku pojmenovanou metoda loci. Spočívá ve spojení informací, které si potřebujete nutně zapamatovat, se specifickým místem. Můžete ji znát také pod názvem metoda tras nebo paměťový palác. Funguje na naprosto jednoduchém principu, díky kterému si můžete snadno zapamatovat nepřeberné množství informací.

Představte si místo, které znáte opravdu nazpaměť. Může to být cesta do práce, obývací pokoj, zahradní altán nebo vaše kancelář. Během chvilky by vám mělo naskočit, kde se v tom místě co nachází. Pokud zavřete oči, máte tento paměťový palác živě před sebou. Použijme pro náš příklad třeba fiktivní obývací pokoj. Zavíráte oči a zhmotňuje se před vámi sedačka, vedle ní konferenční stolek a naproti televizní stoleček s televizí. Vlevo od televize se nachází knihovna, napravo zase reproduktory. Pravý dolní roh okupuje jídelní stůl s černým ubrusem a šedým prostíráním.

Nyní si ke konkrétním věcem v místnosti přiřaďte pojmy, které si potřebujete zapamatovat. Ideální je vybírat buď velké a výrazné předměty nebo ty s citovou vazbou. Doporučujeme vynechávat snadno přehlédnutelné drobnosti. Důležité je rovněž volit věci na základě podobnosti s pojmem, který si chcete zapamatovat. Jakmile se vám podaří spárovat veškeré termíny s předměty ve vašem paměťovém paláci, představujte si, jak jím dokola procházíte. Toto neustálé procházení trasou má za cíl automatizaci procesu zapamatování. Termíny vám budou najednou lépe naskakovat do hlavy.

Zaujal vás tento článek? Tak jej sdílejte!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *