Logo
n 800 100 030   Volejte zdarma Po–Pá 8.00-17.00

Home office nejen v době koronavirové aneb Jak pracovat z domova co nejefektivněji

Neudělejte si z domácnosti klec

Březen – za kamna vlezem, duben – ještě tam asi budem. Takto jednoduše by se dala popsat aktuální krizová situace omezeného pohybu. Mnoho z nás pracujících muselo chtě nechtě vyměnit práci na pracovišti za home office. Z velké části se z nás stávají dokonce učitelé, kteří pomáhají svým potomkům s dálkovým studiem. S rodinou trávíme každou minutu pracovního dne i víkendu. Nenechme domácnost stát se klecí. V dnešním článku si ukážeme, jak přistupovat k práci z domova v případě, že jste s ní dosud neměli žádnou zkušenost. A hlavně, jak se z toho nezbláznit.

Když je rutina ku prospěchu

Prvním krokem k tomu, jak se úspěšně poprat s prací z domova, je nevypadnout ze zajetého režimu. To doporučujeme především těm, kteří z domu pracují poprvé a předpokládají, že je to hračka. Není. Zapomeňte na představu, že práce na dálku znamená pozdější vstávání a volnější přístup. To je totiž cesta do pekel.

Ranní ptáče dál doskáče

Nastavte si budík na dobu, kdy obvykle do práce vstáváte a chovejte se tak, jako byste se opravdu chystali odejít do zaměstnání. Zahrnuje to i ranní sprchu, u žen líčení, u mužů klidně holení. Divili byste, jak dokážou takové maličkosti ovlivnit pracovní nasazení. Není nutné se oblékat do obleků nebo kostýmků, pokud si je běžně do práce oblékáte. Klíčem je totiž nevstat z postele a nejít v pyžamu rovnou k počítači a pracovat. Proč? Protože tak dáváte mozku signál, že jste doma a doma se přece nepracuje, ne? Musíte svůj mozek obelstít.

Home Office není práce z postele

Vytvořte si dostatečný prostor k tomu, aby se vám dobře pracovalo. Zbavte se veškerých rušivých elementů, nebo je alespoň odstraňte ze své blízkosti. Nedoporučujeme při práci poslouchat zprávy a on-line přenosy, protože vás aktuality budou akorát rozptylovat. Těch pár hodin vydržíte a nic se nestane, když si je přečtete nebo poslechnete později. Stejně jste doma a času máte až až.

Je-li to možné, požádejte členy domácnosti, aby vás při práci nerušili a nevšímali si vás. Pokud pracujete v obývacím pokoji a máte doma malé děti, vřele doporučujeme sluchátka. Nemusíte si pouštět hudbu, skvěle postačí zvuk šumění lesa nebo letní bouřky. A navíc je to relaxační. Jste-li rodičem samoživitelem, vymyslete svým potomkům co nejpestřejší aktivity, kterým se mohou věnovat samostatně, nemají-li on-line výuku.

Nepracujte z postele. Začne vás to lákat brzy k jiným aktivitám jako například sledování filmů. Obzvlášť pokud váš výkon není pravidelně kontrolován. A hlavně si tím zničíte záda. Omezují-li vás prostory, poslouží vám dobře i jídelní stůl. Požádejte svého nadřízeného, aby vám minimálně obstaral pohodlnou kancelářskou židli a ergonomické pomůcky. Je to investice do vašeho zdraví. Šéf si tak alespoň pojistí, že máte vhodné pracovní podmínky a nevypadnete mu na nemocenskou kvůli zablokované páteři.

 

Pořádně se nasnídejte

Nachystejte si ráno snídani, i když třeba nejste zvyklí snídat. Připravte si takovou porci, aby vás dostatečně zasytila, ale necítili jste se po ní těžce. Přeskočíte-li tento tip, může se stát, že vás během pracovní doby bude lednice přitahovat jako vosu bonbón. Přijde na vás chuť a během hodiny otevřete lednici i pětkrát, jestli se tam náhodou neobjevila nějaká dobrota. Neobjevila a neobjeví. Jen ztrácíte čas, který byste měli věnovat práci. A právě s plným žaludkem vás lednice nebude tolik lákat. V práci přece také neodbíháte každou chvilkou od počítače a nesháníte něco na zub, ne?

Rozvrhněte si svůj pracovní den

Máte od svého nadřízeného krátkodobý plán, kterým se máte přes týden řídit? Rozvrhněte si ho do dílčích úkolů na každý den. Vytvořte si praktický todo list a odškrtávejte si úlohy, které jste již splnili. Motivuje vás to tak k plnění dalších. Postavit se k tomu můžete dvěma způsoby. Buď začnete plnit první jednoduché úkoly pro nastartování pracovního dne, nebo se hned vrhnete na ty složité, abyste je měli co nejdříve z krku.

Neztrácejte čas vařením

Obědy si chystejte nejpozději den dopředu, pokud není v domácnosti nikdo, kdo by je uvařil. Možná se to nezdá, ale přípravou jídla ztratíte zhruba hodinu svého času. Tím, že si ho připravíte dopředu, si tu hodinku ušetříte a práci tak budete mít rychleji za sebou. Víme, že ohřívané jídlo není ideální, ale komu se chce každých 10 minut kontrolovat, jestli se kuře v troubě nepřipéká? Takto se jen těžko můžete zcela soustředit na svou práci.

Vstávat a cvičit!

Aktuální nařízení omezeného pohybu nás doslova odtrhlo od různých sportovních aktivit. Pohybujeme se pouze v domácnosti, maximálně sem tam na nákup. Udělejte si každý den malou chvilku na rozcvičku, protáhněte tělo a posilte svaly. Prospěje vám to psychicky i fyzicky. A navíc se udržíte ve formě!

Nezapomínejte relaxovat

Práce z domova u vás může vyvolat pocit, že doma toho můžete stihnout více než v práci. Nenakládejte si toho na svá bedra tolik. Splňte své denní cíle a poté se věnujte jiným činnostem. Napusťte si horkou vanu, dejte si sprchu, zavolejte své rodině, věnujte se partnerovi či partnerce, pomozte dětem s úkoly, mazlete se s mazlíčky… Udržujte si pozitivní energii, protože ta je vaším pohonem pro další dny. Toto období není nikomu příjemné, ale musíme myslet na to, že je přechodné. Vše se zase vrátí do starých kolejí. Do té doby se musíme držet.

 

Váš košík je prázdný

U  Newsletter k24
Přihlásit k odběru newsletteru

Zákaznický servis

Logo

[email protected]   Kontaktní údaje

n  ZELENÁ LINKA
  800 100 030

Volejte ZDARMA od pondělí do pátku 8.00 - 17.00 hodin

APEK  Ověřeno zákazníky  Trustmark  

f   Y

H
Nahoru
Kancelářský nábytekKancelářský nábytek O
Židle a křeslaŽidle a křesla O
Kancelářské vybaveníKancelářské vybavení O
Kuchyně a jídelnyKuchyně a jídelny O
Šatny a jejich vybaveníŠatny a jejich vybavení O
Venkovní vybaveníVenkovní vybavení O
Dílna a skladDílna a sklad O
Vybavení do školVybavení do škol O