Logo
n 800 100 030   Volejte zdarma Po–Pá 8.00-17.00

Čím vším vybavit firemní lékárničku?

Tuto otázku si kladl jistě každý, kdo jakýmkoliv způsobem řešil bezpečnosti práce. Lékárnička s vybavením by totiž měla být nedílnou součástí jakéhokoliv pracoviště. Existuje však nějaká norma, která určuje, co všechno je třeba v takové lékárničce mít?

Asi vás nepotěšíme, ale neexistuje. Tento mnohdy nelehký úkol zbude na vás. Jelikož se v dnešní době setkáváme s pestrou škálou různých zaměstnání, je jasné, že jiné nároky na bezpečnost práce má taková sekretářka ve srovnání s obsluhou střelnice. Definovat proto obsah lékárničky pro každé pracoviště zvlášť je nesmysl. Při použití zdravého rozumu a úsudku si však tu svou poskládáte během chvilky. V tomto článku vám ukážeme, jak efektivně vybavit standardní firemní lékárničku.

V první řadě je třeba si uvědomit, že obsah lékárniček a volba té správné úzce souvisí i s počtem osob na pracovišti. Napočítáte-li vaše zaměstnance na prstech jedné ruky, není nutné pořizovat velkou lékařskou brašnu s náplní jako pro fotbalové družstvo. Bohatě si vystačíte se základním vybavením.

Mějte na paměti, že zdravotnický materiál podléhá datu expirace a je nutné jej včas vyměnit za nový. Lékárničky jsou totiž přísně kontrolovány oblastním inspektorátem práce nebo krajskou hygienickou stanicí. 

Modelová firemní lékárnička

Každá lékárnička by měla obsahovat nejen zdravotnický materiál, ale zároveň běžná léčiva a dezinfekce pro menší úrazy či případy náhlé nevolnosti a bolesti hlavy. Skvělým pomocníkem pro ošetření malých ran je Jodisol ve spreji. Jedná se o dezinfekční přípravek bránící šíření bakterií a infekcí v otevřené rance. Během podzimního období viróz vám pomůže Acylpyrin a Paralen pro snížení vysoké teploty. Ibalgin zase tlumí bolesti hlavy, zubů a svalstva. Na škodu není ani Fenistil gel, který vám uleví od alergické reakce v případě bodnutí hmyzem. Akutní zažívací problémy zas vyřeší Smecta v prášku a Endiaron. Na pálení žáhy si ale vystačíte i s obyčejnou sodou.

Co se týče zdravotnického materiálu, níže vám vysvětlíme, k čemu se jaký používá. Na základě toho si poté zvolíte, jestli jej zahrnete do své firemní lékárničky či naopak.


Zdravotnický materiál a jeho využití

 • Sterilní tlakový obvaz
  - zastavení silnějšího krvácení
 • Klasický sterilní obvaz
  - základní předlékařská péče v případě drobných poranění
 • Hotový obvaz s polštářkem
  - zastavení lehčího krvácení, disponuje savým polštářkem
 • Vata obvazová skládaná
  - široké využití jako savý materiál díky vysoké absorpci
 • Náplast – rychloobvaz 
  - samolepicí s mikrosíťkou, bezbolestná výměna
 • Náplast s polštářkem
  - zakryje poškozenou pokožku a drobná poranění
 • Krycí rouška
  - zaručuje optimální bezpečnost a kontrolu infekce
 • Škrticí obinadlo
  - zastavení masivního tepenného krvácení
 • Trojcípý šátek
  - fixace poraněných končetin – zlomeniny a pohmožděniny
 • Chirurgické rukavice
  - proti šíření bakterií a infekce během ošetřování rány
 • Nůžky s kulatými hroty
  - odstřižení oděvu poraněné osoby – otevřené zlomeniny
 • Zavírací špendlíky
  - přichycení zdravotního materiálu
 • Pinzeta
  - odstranění třísek či menších úlomků zabodnutých do kůže

Nezapomínejte ani na příručku první pomoci. Nezřídka se stává, že během traumatizujících situací zapomenete na postup poskytnutí první pomoci. Je to běžné, nemusíte se za sebe stydět. Příručka vám pomůže zachovat chladnou hlavu a krok za krokem se o zraněnou osobu postarat.

Lékárničku umístěte na dobře viditelné místo a o jejím umístění informujte všechny své zaměstnance. Ujistěte se také, že je výrazně označena. V krizové situaci tak všem ušetříte čas, který můžete věnovat péči o zraněnou osobu.


Poskytnout první pomoc by měl zvládnout každý

A přesto to bývá kamenem úrazu. Většina z nás si prošla menším kurzem poskytnutí první pomoci již během studentských let. Doba však plyne rychle a standardy a postupy se mění

Aktuální standardy poskytování první pomoci jsou dostupné online každému na oficiálních stránkách Českého červeného kříže, kde si je můžete stáhnout a vytisknout. 

Doporučujeme také hromadně proškolit personál firmy, abyste měli jistotu, že se se správným postupem seznámil každý pracovník. Naučí se základní pokyny pro poskytnutí nezbytné lékařské péče před příjezdem zdravotníka. Také si osvojí, jak se chovat v krizových situacích a jak nejlépe zachovat chladnout hlavu. Kurz je vhodné si zopakovat každých pár let, aby se na postupy nezapomnělo a aby byly informace co nejaktuálnější.


Váš košík je prázdný

U  Newsletter k24
Přihlásit k odběru newsletteru

Zákaznický servis

Logo

[email protected]   Kontaktní údaje

n  ZELENÁ LINKA
  800 100 030

Volejte ZDARMA od pondělí do pátku 8.00 - 17.00 hodin

APEK  Ověřeno zákazníky  SOS  Trustmark  

f   Y

H
Nahoru
Kancelářský nábytekKancelářský nábytek O
Židle a křeslaŽidle a křesla O
Kancelářské vybaveníKancelářské vybavení O
Kuchyně a jídelnyKuchyně a jídelny O
Šatny a jejich vybaveníŠatny a jejich vybavení O
Venkovní vybaveníVenkovní vybavení O
Dílna a skladDílna a sklad O
Vybavení do školVybavení do škol O