Čím vším vybavit firemní lékárničku?

Tuto otázku si kladl jistě každý, kdo jakýmkoliv způsobem řešil bezpečnost práce. Lékárnička s vybavením by totiž měla být nedílnou součástí jakéhokoliv pracoviště. Kdo je připraven, není překvapen. Existuje však nějaká norma, která určuje, co všechno je nutné v lékárničce mít?

Asi vás nepotěšíme, ale neexistuje. Tento mnohdy nelehký úkol zbude na vás. Jelikož se v dnešní době setkáváme s pestrou škálou různých zaměstnání, je jasné, že jiné nároky na bezpečnost práce má taková sekretářka ve srovnání s obsluhou střelnice. Definovat proto obsah lékárničky pro každé pracoviště zvlášť je nesmysl. Při použití zdravého rozumu a úsudku si však tu svou poskládáte během chvilky. V tomto článku vám ukážeme, jak efektivně vybavit standardní firemní lékárničku.

V první řadě je třeba si uvědomit, že obsah lékárniček a volba té správné úzce souvisí i s počtem osob na pracovišti. Napočítáte-li vaše zaměstnance na prstech jedné ruky, není nutné pořizovat velkou lékařskou brašnu s náplní jako pro fotbalové družstvo. Bohatě si vystačíte se základním vybavením.

Mějte na paměti, že zdravotnický materiál podléhá datu expirace a je nutné jej včas vyměnit za nový. Lékárničky jsou totiž přísně kontrolovány oblastním inspektorátem práce nebo krajskou hygienickou stanicí. 

Modelová firemní lékárnička

Každá lékárnička by měla obsahovat nejen zdravotnický materiál, ale zároveň běžná léčiva a dezinfekce pro menší úrazy či případy náhlé nevolnosti a bolesti hlavy. Skvělým pomocníkem pro ošetření malých ran je Jodisol ve spreji. Jedná se o dezinfekční přípravek bránící šíření bakterií a infekcí v otevřené rance. Ibalgin zase tlumí bolesti hlavy, zubů a svalstva. Na škodu není ani Fenistil gel, který vám uleví od alergické reakce v případě bodnutí hmyzem. Akutní zažívací problémy zas vyřeší Smecta v prášku a Endiaron. Na pálení žáhy si ale vystačíte i s obyčejnou sodou.

Co se týče zdravotnického materiálu, níže vám vysvětlíme, k čemu se jaký používá. Na základě toho si poté zvolíte, jestli jej zahrnete do své firemní lékárničky či naopak.

Zdravotnický materiál a jeho využití

 • Sterilní tlakový obvaz
  Zastaví silnější krvácení v případech, kdy nestačí klasický sterilní obvaz.
 • Klasický sterilní obvaz
  Zastaví krvácení drobných ran a fixuje poranění.
 • Hotový obvaz s polštářkem
  Klasický sterilní obvaz opatřený o savý polštářek.
 • Vata obvazová skládaná
  Savý materiál s vysokou absorpcí. Poslouží k podložení dlahy a dlahových obvazů.
 • Náplast – rychloobvaz 
  Lékařský materiál k ošetření drobných poranění. Dobře přiléhá k pokožce a převazování tolik nebolí. Doporučujeme dát přednost náplastem na roli, jelikož si sami můžete odstřihnout požadovanou šířku dle rozsahu rány.
 • Náplast s polštářkem
  Klasické náplasti opatřené o savý polštářek. Výborné na drobné řezné rány od papíru, nože či na prasklé puchýře.
 • Krycí rouška, respirátor
  Aktuální must have. Zaručuje optimální bezpečnost a zabraňuje šíření virů, bakterií a mikročástic. Vždy se hodí jich mít v lékárničce větší množství, abyste zajistili zaměstnancům možnost výměny respirátorů po jejich doporučené době použití, nemají-li u sebe vlastní náhradní.
 • Rychlotest na Covid-19
  I přes pravidelné testování zaměstnanců se hodí mít několik balení rychlotestů po ruce, kdyby se u zaměstnance projevily příznaky onemocnění mezi termíny testování.
 • Škrticí obinadlo
  Tento materiál by neměl chybět v žádné lékárničce, zastaví masivní tepenné krvácení, se kterým si jiný obvaz rozhodně neporadí.
 • Trojcípý šátek
  Zafixuje poraněné končetiny – zlomeniny a pohmožděniny.
 • Chirurgické rukavice
  Zabraňují šíření bakterií a infekce během ošetřování rány.
 • Nůžky s kulatými hroty
  Přijdou vhod pro odstřižení oděvu poraněné osoby v případě otevřených zlomenin.
 • Zavírací špendlíky
  Rychle a jednoduše přichytí zdravotní materiál – trojcípé šátky, obvazy a obinadla.
 • Pinzeta
  Odstraní třísky či menších úlomky zabodnuté do kůže.

Nezapomínejte ani na příručku první pomoci. Nezřídka se stává, že během traumatizujících situací zapomenete na postup poskytnutí první pomoci. Je to běžné, nemusíte se za sebe stydět. Příručka vám pomůže zachovat chladnou hlavu a krok za krokem se o zraněnou osobu postarat.

Lékárničku umístěte na dobře viditelné místo a o jejím umístění informujte všechny své zaměstnance. Ujistěte se také, že je výrazně označena. V krizové situaci tak všem ušetříte čas, který můžete věnovat péči o zraněnou osobu.

Poskytnout první pomoc by měl zvládnout každý

A přesto to bývá kamenem úrazu. Většina z nás si prošla menším kurzem poskytnutí první pomoci již během studentských let. Doba však plyne rychle a standardy a postupy se mění

Aktuální standardy poskytování první pomoci jsou dostupné online každému na oficiálních stránkách Českého červeného kříže, kde si je můžete stáhnout a vytisknout. 

Doporučujeme také hromadně proškolit personál firmy, abyste měli jistotu, že se se správným postupem seznámil každý pracovník. Naučí se základní pokyny pro poskytnutí nezbytné lékařské péče před příjezdem zdravotníka. Také si osvojí, jak se chovat v krizových situacích a jak nejlépe zachovat chladnout hlavu. Kurz je vhodné si zopakovat každých pár let, aby se na postupy nezapomnělo a aby byly informace co nejaktuálnější.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *